Peyzaj, bakım ve tasarım hizmetleri sunuyoruz…

Çim Alan Oluşturmanın Faydaları

Bahçesi olan herkes yemyeşil, bakımlı bir çim alana sahip olmak ister. Bir ev en değerli eşyalarla döşense de halısı, perdesi, döşemesi olmadan dekorasyonu eksiktir ve göze hoş görünmez. Aynı şekilde çimensiz, toprağın rengi görünen bir bahçe en güzel bitkilerle dolu olsa da tamamlanmış sayılmaz. Ayrıca çimin bahçe sahiplerine ve bahçeye dekoratif öneminden çok daha fazla faydaları vardır.

Bunlar;

  • İyi bakılan bir çim alan toprağını kökleriyle bir ağ gibi sardığı için özellikle meyilli bahçelerde toprak kaybını önler.
  • Yağışlı dönemlerde çamurlanmaya, kuru havalarda ise toza mani olur.
  • Bakımı sırasında yabani otlarla mücadeleyi sağladığı için bahçedeki diğer bitkiler daha sağlıklı büyür.
  • Gün boyu nefes alan çimler havayı temizler.
  • Sıcak yaz günlerinde bünyesindeki suyu buharlaştırırken bahçenin ısısını birkaç derece düşürerek ferahlık verir.

Hepimiz doğal, yeşil bir ortamda kendimizi daha iyi hissederiz. Güzel bir çevre insan psikolojisi, ruh sağlığı ve bunun yanında beden sağlığı üzerinde çok olumlu rol oynar. Güzel bir bahçe paha biçilmez bir nimettir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için iyi tasarlanmış bir bahçe günün bütün stresini ve yorgunluğunu atmak için birebirdir. Bu tür bahçeleri yaratmanın en kolay yolu da ufak çim alanlar oluşturmaktır.

Küçük ya da büyük hiç farketmez, bahçesi olanlar toprakla uğraşmanın nasıl bir keyif olduğunu iyi bilirler ve zamanları oldukça da bahçeleriyle ilgili her işi kendileri yaparlar. Yazın tadını açık mekanlarda ve bahçede geçirmek isteyenler sağlıklı bir çim alanı ile hoş görünümlü bahçelere kavuşabilirler.

Kaynak: evbilgi.com